• LiveSync For Rhino 01 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

یکی از معروف ترین و محبوب ترین امکانات نرم افزار لومیون LiveSync می باشد. کاربران راینو می توانند از این توانمندی رندر کردن و مدل سازی لومیون بهره برده و طراحی خود را در بستر فوق العاده لومیون مشاهده کنند.

LiveSync For Rhino 03 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 02 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

LiveSync For Rhino

به ندرت این اتفاق می افتد که یک مهندس معماری درست به این ترتیب، ابتدا طرح خود را بکشد، سپس آن را به صورت سه بعدی مدل سازی کند، تصاویری از کار خود را رندر نموده و آن را تحویل مشتری دهد. اما در واقع اینگونه خواهد بود که یک معمار، ابتدا طرح خود را می کشد و سپس مدل سه بعدی آن را می سازد.
مشکلاتی در مدل خود می یابد، دوباره شروع به کشیدن طرح می کند، چندین بار رندر می کند، دوباره به مدل سازی باز می گردد. باز رندر می کند.
آن را به مشتری عرضه کرده و بازخورد مشتری را دریافت می کند. مدل سازی را مجدد آغاز می کند. چند رندر دیگر می گیرد، به مشتری ارائه می دهد. این فرایند آنقدر ادامه می یابد و تکرار می شود که مشتری رضایت خود را از پروژه اعلام دارد.

پلاگین LiveSync For Rhino

اکنون با استفاده از LiveSync For Rhino که در نرم افزار لومیون 9 در دسترس است، تمام کاربران راینو می توانند مدل سازی و رندرینگ را در یک صفحه داشته باشند، و از این طریق امکان دسترسی به یک نمای واضح و واقعی از طراحی و مدل شان در پس زمینه دنیای واقعی داشته باشند.

LiveSync For Rhino 04 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 06 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

مزیت پلاگین LiveSync For Rhino

با فعال سازی پلاگین LiveSync For Rhino شما می توانید بلافاصله روند کاری خود را از طریق تطبیق طراحی با محیط واقعی، بسیار بهتر و دقیق تر نمایید.
علاوه بر این، شما این توانایی را خواهید یافت که هنگام طراحی و دیدن مدل خود، روی پروژه اشراف بیشتری داشته و بتوانید تصمیمات بهتری در خلال بازنگری ها اتخاذ کنید.
همچنین بتوانید یک پروژه عالی و بدون ایراد را به مشتری خود ارائه کنید.
در این مقاله، تلاش می کنیم که اصول اولیه LiveSync For Rhino را بررسی کرده و به شما نحوه استفاده از آن را نشان دهیم.

چگونه پلاگین LiveSync For Rhino را دانلود کنیم؟

باید توجه داشته باشید که پلاگین LiveSync For Rhino فقط برای نرم افزار راینو 6 و نسخه های جدیدتر در دسترس است و اگر شما از نسخه های قدیمی تر نرم افزار راینو استفاده می کنید، باید این خبر بد را به شما بدهم که این پلاگین برای شما کار نخواهد کرد.
برای دانلود کردن این پلاگین، شما می توانید وارد این آدرس www.food4rhino.com/app/lumion-livesync-rhino شده و با زدن دکمه سبز به راحتی پلاگین LiveSync For Rhino را دانلود کنید.

LiveSync For Rhino 05 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 07 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

چگونه پلاگین LiveSync For Rhino را نصب کنیم؟

بعد از آنکه پلاگین LiveSync For Rhino را دانلود کردید، قدم بعدی این است که نرم افزار راینو را ببندید. این کار بسیار مهم است، زیرا که اجازه می دهیم که نصب کننده پلاگین (Plugin Instaler) بدون امکان خطا و مشکلات بالقوه، پلاگین را برای ما نصب کند.
بعد از بستن نرم افزار راینو، پلاگین دانلود شده را بیابید. به خاطر داشته باشید که LiveSync For Rhino Installer یک فایل (.RHI) می باشد و اسم فایل دانلود شده چیزی شبیه به Lumion_LiveSync_for_Rhino6_(Version).rhi می باشد.
بعد از یافتن فایل دانلود شده با کلیک روی Installer ، پلاگین آغاز به کار نصب می کند. یک پنجره باز می شود با این نام: Rhino Package Installation Wizard

مرحله دوم

یکی از گزینه های بالا را که صلاح می دانید انتخاب کرده و گزینه بعدی (Next) را بزنید. سپس پنجره دیگری باز می شود که می گوید پلاگین شما با موفقیت نصب شده است و به محض آنکه شما نرم افزار راینو را باز کنید، این پلاگین در دسترس قرار می گیرد.
ابتدا نرم افزار راینو و سپس نرم افزار لومیون را باز کنید.

LiveSync For Rhino 08 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 09 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

چگونه از پلاگین LiveSync For Rhino استفاده کنیم؟

برای شروع به کار با پلاگین LiveSync For Rhino فقط کافی است مدل سه بعدی راینوی خود را باز کرده و Perspective View را انتخاب کنید. این به شما اجازه می دهد که مدل سه بعدی خود را جا به جا کرده یا بچرخانید.
سپس یک New Scene در نرم افزار لومیون باز کرده و بهترین زاویه را برای دیدن هر دو برنامه به طور همزمان انتخاب کنید.

مرحله دوم

اگر شما یک نمایشگر یا مانیتور دارید می توانید صفحه را به دو قسمت تقسیم کنید. اما اگر شما دو تا مانیتور دارید می توانید نرم افزار لومیون را در یک مانیتور و نرم افزار راینو را در مانیتور دیگر قرار دهید.

LiveSync For Rhino 10 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 11 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
مرحله سوم

شما می توانید با کلیک روی دکمه Play در پلاگین LiveSync For Rhino ، می توانید شروع به همگام سازی و ارتباط میان مدل خود در نرم افزار راینو و محیط سه بعدی نرم افزار لومیون کنید.
در عرض چند ثانیه، مدل سه بعدی شما در نرم افزار لومیون ایمپورت (Import) می شود.
همانطور که در تصویر روبرو می بینید، با هر گونه تغییر و اصلاح مدل خود در نرم افزار راینو، تغییرات و اصلاحات اعمال شده روی مدل سه بعدی شما، به صورت خودکار در نرم افزار لومیون رندر می شود.

چگونه تغییرات را در مدل سه بعدی ببینیم؟

شما می توانید تمام مدل های سه بعدی و فایل های CAD را وارد نرم افزار لومیون کنید. مدل هایی از نرم افزار Collada (.DAE) گرفته تا نرم افزار هایی مانند SketchUp (.SKP) ، Autodesk (.FBX & .DWG & .DXF) ، 3Ds MAX (.MAX & .OBJ) ، و سایر نرم افزار های دیگری مانند مدل های سه بعدی راینو. اما لومیون به شما اجازه نمی دهد که در مدل های سه بعدی وارد شده به نرم افزار لومیون، تغییرات ایجاد کنید.
اما با پلاگین LiveSync For Rhino می توانید تغییرات ایجاد شده در مدل سه بعدی خود را بدون درنگ مشاهده کنید.

LiveSync For Rhino 13 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 12 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
یک مثال

برای مثال، بعد از وارد کردن یک مدل سه بعدی به نرم افزار لومیون، شما متوجه می شوید صخره ای را که طراحی کرده اید بسیار بزرگ می باشد. اما حالا چگونه می توانید مشکل مدل خود را بدون دوباره وارد کردن مدل یا Reconnect مدل به نرم افزار راینوی خود، را حل کنید؟
خیلی ساده. شما سایز صخره در نرم افزار راینوی خود تغییر می دهید و به صورت خودکار و سریع در نرم افزار لومیون رندر می شود.
شما همچنین می توانید یک آبجکت را در نرم افزار راینو جا به جا کنید، و همان جا به جایی در لومیون اتفاق می افتد.
شما می توانید یک آبجکت را در راینو مخفی کنید، حدس بزنید چه اتفاقی می افتد، بله، همان آبجکت در نرم افزار لومیون نیز مخفی می شود.

چگونه مدل سه بعدی را به لومیون Connect کنیم؟

با این موضوع که گاهی مجبور می شوید یک نسخه دیگری از مدل راینوی خودتان را دوباره طراحی کرده و مدل را در یک فایل جدید ذخیره کنید بسیار مواجه خواهید شد.
دفعه بعدی که LiveSync For Rhino را اجرا می کنید، ممکن است متوجه شوید که مدل جدید، به صورت خودکار با لومیون کانکت نمی شود.
خوشبختانه تا زمانی که پنج حرف ابتدایی مدل قبلی با مدل جدیدتان یکی باشد مانند Project A ، Project A_V1 ، Project A_V2 ، پلاگین LiveSync For Rhino به راحتی می تواند فایل اصلی را بیابد. در این مورد شما می توانید از طریق مراحل زیر، فایل خود را ارتباط فایل خود و نرم افزار لومیون را دوباره برقرار کنید.

LiveSync For Rhino 14 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 15 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
گام اول:

مثلث با نشانه Reconnect را بیابید یا فقط روی مدل کلیک کنید

گام دوم:

در قسمت Properties مدل روی همان نشانه Reconnect کلیک کنید.
پلاگین LiveSync For Rhino باید دوباره ارتباط را برقرار سازد و اجازه دهد که دوباره بتوانید کار روی پروژه خود را به صورت نرمال انجام دهید.

LiveSync For Rhino 16 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 17 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

نکته: چگونه تنظیمات متریال را ذخیره کنیم؟

هرچند این مورد نادر است، اما امکان اینکه کانکت شدن دوباره مدل سه بعدی با LiveSync باعث شود که تنظیمات متریال در بخش نرم افزار لومیون از دست برود. و انجام دادن دوباره آن تنظیمات متریال بسیار وقت گیر و پرزحمت خواهد بود.
برای اجتناب از این مشکل، قبل از کانکت شدن دوباره مدل سه بعدی راینو به نرم افزار لومیون، شرط عقل این است که احتیاط کرده و متریال را قبل از هر چیزی ذخیره کنید. به همین دلیل در صورت از دست رفتن متریال، بازآوری آنها چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد.

سیو نمودن متریال های صحنه

برای سیو نمودن متریال های صحنه باید این مراحل را پشت سر بگذارید.
• گام اول: در لومیون ادیتور (Lumion Editor) دکمه متریال ادیتور (Material Editor) را انتخاب کنید.
• گام دوم: روی یکی از متریال ها در صحنه خود کلیک کنید.
• گام سوم: پنجره Properties را در قسمت بالا و سمت راست اسکرین خود بیابید.
• گام چهارم: آپشن Save Materials Set را انتخاب کنید و متریال را در فولدری که بتوانید راحت آن را بیابید، ذخیره کنید.
اگر مدل شما تنظیمات متریال خود را از دست دهد، شما می توانید به آسانی تنظیمات متریال خود را دوباره بارگذاری کنید. فقط کافی است که مراحل بالا را انجام داده و به جای انتخاب Save Materials Set ، روی گزینه Load Materials Set کلیک کنید و فایل (.mmt materials) را باز کنید.

LiveSync For Rhino 18 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 19 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

نکاتی که خوب است بدانید

حالا که کار روی روال خود افتاده است، در این قسمت چند نکته در رابطه با پلاگین LiveSync For Rhino بیان می شود که خوب است بدانید.

نکته اول: افزودن آبجکت به صحنه های همگام شده

تصاویر رندر شده زمانی که محیط واقع گرایانه مدل شما را احاطه کرده باشد بسیار جذاب هستند. اگر پروژه شما برای یک منطقه خارج از شهر و حومه ای باشد، پس قطعا ساختمانی که شما طراحی کرده اید را باید با آبجکت هایی که شما به طور عموم در محیط حومه ای می بینید، را احاطه کنید. همین ایده برای محیط های دیگر مانند محیط کوهستانی، روستایی، ساحلی و هر منطقه ای که پروژه شما برای آنجا طراحی شده باشد، باید اجرا شود.
نرم افزار لومیون بیشتر از 5200 آبجکت در کتابخانه عظیم خود دارد که شامل هر چیزی که مربوط به درختان می باشد گرفته تا عناصر مربوط به مناظر و یا مبلمان داخلی و غیره. بسیاری از این مدل ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. توصیه اکید می کنیم که برای طراحی درخت، به جای استفاده از مدل های درختی که دانلود کرده اید و آن را در نرم افزار راینو استفاده کرده اید از مدل های درختی که در نرم افزار لومیون موجود است، استفاده کنید.

LiveSync For Rhino 20 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 21 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

نکته دوم: افزودن متریال به مدل های همگام شده

افزودن هر کدام از بالای هزار متریال قابل تنظیم می تواند زیبایی واقع گرایانه ای را به تصویر رندر شده شما بیاورد.
برای مثال، تصور کنید که شما می خواهید چند نوع آب را برای یک استخر شنا امتحان کنید. با استفاده از LiveSync می توانید به سادگی انواع مختلف متریال آب را امتحان کرده و ببینید که هر کدام چگونه ظاهر و حس طرح شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

نکته سوم: همگام سازی دوربین

پلاگین LiveSync For Rhino می تواند دوربین را برای همگام سازی زاویه دید میان دو نرم افزار راینو و لومیون فعال کند. این بدان معناست که هنگامی که شما دوربین را در نرم افزار راینو جا به جا می کنید، دوربین در نرم افزار لومیون نیز از همان جا به جایی پیروی می کند. با بازی با Field of View شما می توانید نماهای جذابی ایجاد کنید.
هنگامی که دوربین شما همگام شد و شما یک زاویه مناسب و راحت پیدا کردید، ممکن است شما برای تغییر و اصلاحات مدل سه بعدی خود در نرم افزار راینو، نیاز داشته باشید که ارتباط دوربین را قطع کنید. با قطع کردن دوربین، ایجاد تغییرات مدل در نرم افزار راینو با داشتن همان زاویه دید در نرم افزار لومیون، بسیار راحت تر خواهد شد.

LiveSync For Rhino 22 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 23 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

نکته چهارم: Build With Effects

برای مشاهده پروژه خود از درون یک لنز واقع گرایانه یا هنری، شما می توانید LiveSync را با ابزار Build with Effects در Photo Mode ترکیب کنید.
برای مشاهده پروژه خود با تمام افکت های عکس، کافیست که روی Photo Mode کلیک کرده و سپس شروع به تنظیم و چیدن صحنه با افکت ها کنید. هنگامی که شما آماده شدید، یک کلیک ساده روی دکمه Build with Effectsدر قسمت بالا و سمت چپ صفحه ادیتور خود کنید.
دوباره ارتباط LiveSync را در صورتی که قطع شده باشد، برقرار کنید. و شما می توانید از تجربه خود را با LiveSync همراه با افزوده شدن مزیت افکت های واقع گرایانه و هنری ادامه دهید.

توصیه:

به خاطر داشته باشید که شما نیاز دارید که فاصله کانونی (Focal Length) را در دوربین لومیون تنظیم کنید تا بتواند با دوربین راینو هماهنگ شود. به طور کلی تغییر فاصله کانونی دوربین لومیون به (35mm) مشکل را حل می کند.
استفاده از LiveSync همراه با Build with Effects می تواند باعث افزایش دید لازم برای اتخاذ تصمیمات مهم برای بهینه کردن طراحی پروژه شما شود. این کار می تواند به شما، تفاوت نورهای مختلف در طول روز را برای جذابیت ظاهر بیرونی طراحی نشان دهد.
حتی اگر شما برای تصمیمات طراحی خود از LiveSync استفاده نمی کنید، این می تواند مانند گوی شیشه ای پیشگویان عمل کند و به شما نشان دهد که طراحی شما در نهایت بعد از ساخته شدن در یک زمین واقعی، به چه صورتی در خواهد آمد. در یک کلام، LiveSync به شما کمک می کند که به طراحی خود جان ببخشید.

LiveSync For Rhino 24 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون
LiveSync For Rhino 25 - LiveSync For Rhino رابطی برای راینو و لومیون

مدل سازی هنگام رندر؛ رندر هنگام مدل سازی

پلاگین LiveSync For Rhino یکی از محبوب ترین امکاناتی است که در نرم افزار لومیون 9 قرار داده شده است و در هر دو نسخه Pro و Norm در دسترس می باشد.
با افزوده شدن مخزن LiveSync ، شما اکنون می توانید از رندر سه بعدی لحظه ای با SketchUp ، Revit ، ArchiCAD و راینو لذت ببرید.

مطالعه بیشتر

قبل از خرید مبل راحتی ، حتماً این مقاله را بخوانید
طراحی کابینت آشپزخانه
اقلیم و معماری
چه ارتباطی بین طراحی داخلی و معماری داخلی وجود دارد؟
دکوراسیون اتاق کودک
آکوستیک در طراحی داخلی
دکوراسیونی ارزان جدید و چشم‌ نواز با استفاده از وسایلی که از قبل داریم
۱۰ دلیل بر اهمیت طراحی لنداسکیپ
تزیین سقف اتاق کودک
باورهای غلط درباره‌ی مبل‌‌های چرمی + چند نکته مفید
چگونه نمای خارجی خانه ی خود را چشمگیرتر کنیم
طراحی لند اسکیپ برای باغ و فضاهای سبز مسکونی
نکاتی در مورد دکوراسیون اتاق نشیمنِ دارای پلانِ باز
اهمیت نورپردازی ساختمان
5 دلیل برای اینکه طراحی ساختمان از همیشه مهم تر شده است
دکوراسیون داخلی پذیرایی
دکوراسیون آشپزخانه کوچک
از این پنج اشتباه دوری کنید تا خانه به هم ریخته به نظر نرسد!
طراحی ناهار خوری
16 نکته‌ طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی
مواد هوشمند : رنگ های هوشمند
تفاوت طراحی آشپزخانه فرانسوی با انگلیس
رنگ شناسی در طراحی داخلی برای خانه های کوچک
اسکچ آپ یا تری دی مکس
14 اشتباه رایج در دکوراسیون منزل!
طراحی حیاط و پاسیو
نورپردازی داخلی
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزش جامع طراحی داخلی - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 110 111 28کلیک کنید
+